Oktoberfest İki Yıl Sonra Yeniden Yapılacak

11 Mayıs 2022, Çarşamba

Almanya'nın Covid-19 salgını öncesi her sene düzenlenen Oktoberfest bu sene yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Oktoberfest iki yıl sonra yeniden yapılacak.

Her yıl Ekim ayında düzenlenen ve dünyanın her yerinden ziyaretçi kabul eden Münih'in ev sahipliği yaptığı Oktoberfest'in bu sene gerçekleştirileceği bildirildi.

Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter'ın The Local gazetesine verdiği demecin yer aldığı haberde; herhangi bir kısıtlama olmaksızın festivalin bu Eylül ayında başlayarak gerçekleştirileceği kaydedildi.

Münih Belediye Başkanı Reiter ayrıca düzenlediği basın toplantısında, Umarız sonbaharda durum kötüleşmez ve festivali son dakikada iptal edilmek zorunda kalmayız ifadelerini kullandı.

Oktoberfest Ne Zaman Yapılacak?

17 Eylül 2022 Cumartesi başlayacak olan festival 3 Ekim Pazartesi gününe kadar devam edecek. Her yıl dünyanın farklı noktalarından 6 milyonu aşkın ziyaretçinin tercih ettiği festivalde aynı zamanda eşitli müzik gruplarının da katılımı ile konserler düzenlenecek.

Ortalama 15 gün süren Oktoberfest'te farklı mayalardan yapılma, değişik lezzetlere sahip bira tüketimi yapılıyor.

75 Milyon Euro'yu aşan gelir elde edilmesi beklenen organizasyon kapsamında; geleneksel Bavyera yemeklerini tatmak, yerel ürünleri denemek ve panayır gezileri ile eğlenceli vakit geçirmek mümkün.

COVID-19 Salgını öncesi, Oktoberfest için Münih'e 6 milyon ziyaretçi gelmişti. Festival aynı zamanda ekonomik anlamda ve istihdam konusunda da yeni fırsatlar yaratarak bölge kazancına ciddi katkıda bulunuyor.

Bavyera halkı, COVID-19 vakalarının artmayacağını ümit ederek geçtiğimiz yıllarda sağlanan kazancın yeniden sağlamayı hedefliyor.

Oktoberfest iki yıl sonra yeniden yapılacak. Yaklaşık iki hafta sürecek olan festivale direkt rezervasyon ile gidebileceğiniz gibi Oktoberfest tatil paketleri veya turları ile de katılım sağlanabiliyor.

Almanya'nın Son Covid Raporu

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, son bir hafta içinde ülkede 415 bin 153 pozitif vaka tespit edildi; yine aynı tarihlerde 79 kişi virüs sebebiyle hayata veda etti.
Almanya, Mart 2020 tarihinden bu güne kadar 26 milyona yakın vaka tespit etmiş ve 138 bine yakın ölüm kaydetmişti. Ülkenin yüzde 77'si ise tam doz aşılı, ülke genelinde verilen doz sayısı ise 179 milyon olarak belirtildi.