Almanya, Rus muhalifler için vize kurallarını esnetiyor

29 Haziran 2022, Çarşamba

Almanya, Rus muhalifler için vize kurallarını esnetiyor. Ukrayna ile halen savaşta olan Rusya için muhaliflere yönelik yeni ir güncelleme bilgisi verildi. Almanya, Rus yönetimine karşı çıkan vatandaşlar için vize şartlarını kolaylaştıracak.

Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından açıklamada; Rus yönetiminin baskısına maruz kalan gazetecilere, bilim adamlarına ve aktivistlere fayda sağlayabileceğini söyledikleri esnetme ile birçok kişinin ülkede misafir edileceği aktarıldı.

Rusya Yönetimi Muhalifleri İstenmeyen İlan Etti

Rus hükümeti, insan hakları savunucuları ve uluslararası kuruluşların çalışanlarını ülkede istenmeyen olarak sınıflandırmıştı.  Alman yetkililer, hızlandırılmış prosedürler kapsamında u kişilere oturma izni verilebileceğini söyledi.

Almanya İçişleri Bakanlığı’ndan ismi bildirilmeyen sözcü; bu kişilerin yakın aile üyelerinin de son değişikliklerden yararlanacağını söyledi. Ancak, bu tür kolaylaştırılmış prosedürlerden kaç kişinin yararlanabileceğine dair herhangi bir istatistik verilemeyeceği de vurgulandı.

Diğer Avrupa ülkeleri gibi Almanya da Ukrayna'daki savaş nedeniyle çok sayıda Ukraynalı mülteciyi ağırlıyor.
Başbakan Yardımcısı Habeck, Almanya'nın Rusları karşılama sürecinde ülkeye casus getirme endişesini belirtmişti.

Yakın zamanda ZDF tarafından sağlanan bir raporda ise, çoğunluğu Rusya'da yerleşik Alman şirketlerinde çalışan yüzlerce uzmanın Batı Avrupa ülkesinde çalışmak istediğini duyurdu.

Almanya'daki yetkililer, Almanya'da çalışan Rusya vatandaşlarının sanayi casusluğu için istihdam edilebileceği konusunda uyarılmasına rağmen Rus uzmanlara yönelik vize sürecini hızlandıracaklarını duyurdu.

Almanya'daki yetkililer, 24 Şubat'tan Mayıs ayı başına kadar Rusya'dan gelen vasıflı işçilere 600'den fazla vize verildiğini kaydetmişti. Sayının " Almanya, Rus muhalifler için vize kurallarını esnetiyor " duyurusu ile artması bekleniyor.

Kaynak: Schengen Visa Info