Almanya Konsolosluğu Noel ve Yeni Yıl tatilleri

14 Aralık 2018, Cuma

Almanya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti resmi tatilleri olarak kabul edilen dini ve milli günlerde hizmet vermemektedir. Almanya konsolosluğu tarafından yapılan açıklamaya göre; Almanya Başkonsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Fahri Konsoloslukları Türkiye’de ve Almanya’da resmi tatil olarak kabul edilen Noel ve yeni yıl tatillerinde hizmet vermeyecek.

Almanya konsolosluğu tarafından verilen bilgiye göre; Almanya Ankara Büyükelçiliği, Almanya İzmir Başkonsolosluğu, Almanya Antalya Konsolosluğu ve Almanya fahri konsoloslukları aşağıda belirtilen tarihlerde hizmete kapalı olacak.

24 Aralık Noel Arifesi
25 Aralık 1. Noel Günü
31 Aralık Yılbaşı

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu resmi tatil

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu ise diğer Almanya Federal Cumhuriyeti temsilciliklerinin kapalı olduğu günler dışında Noel’in ikinci günü olan 26 Aralık 2015 tarihinde de hizmet veremeyecek. Almanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun Noel ve yılbaşı sebebi ile kapalı olacağı günler aşağıdaki gibidir;

24 Aralık Noel Arifesi
25 Aralık 1. Noel Günü
26 Aralık 2. Noel Günü
31 Aralık Yılbaşı

Almanya konsolosluğunda işlem yaptıracakların dikkatine

Almanya konsolosluğu vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için müracaatta bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları, Almanya Konsolosluğu’nun, Almanya Büyükelçiliği’nin ve Almanya Fahri konsolosluklarının Türkiye Almanya resmi tatil günlerinde hizmet vermediğini dikkate alarak hareket etmelidir.

Acil durumlarda resmi tatil günleri ve hafta sonlarında da Almanya Başkonsolosluklarına, Almanya Konsolosluğu’na ve Almanya Büyükelçiliği’ne telefonla 24 saat ulaşmak mümkündür. Ancak Almanya konsolosluğu hiçbir vize başvurusunu acil olarak değerlendirmemekte ve Almanya vizesine ilişkin soruları yalnızca mesai saatleri içerinde yanıtlamaktadır.