Almanya Fahri Konsolosluğu Bodrum

Almanya Fahri Konsolosluğu Bodrum

Almanya Fahri Konsolosluğu Bodrum, Almanya Devleti Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş temsilciliklerden biridir.
Konsolosluk, Almanya vatandaşlarına yönelik işlemleri kabul etmekte; ancak vize işlemlerine yönelik başvuru kabul etmemektedir.

Türkiye'de yaşayan Alman vatandaşları ve Türk vatandaşları arasında yapılacak projelerin gerçekleştirilmesinde ve iki ülke arasındaki ilşkilerin geliştirilmesinde misyon yüklenmektedir.

Fahri Konsolosluk, Türkiye topraklarında yaşayan Alman vatandaşlarının belge, evrak, pasaport konusunda ihtiyaçlarını da karşılamakla yükümlüdür.

Almanya Fahri Konsolosluğu Bodrum Görev Bölgesi

Muğla

Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

09.00 - 17.00

Almanya Fahri Konsolosluğu Bodrum Resmi Tatil Günleri

01 OcakYeni Yıl
8 MartKadınlar Günü
15 NisanPaskalya Arifesi
17 NisanPaskalya
18 NisanPaskalya
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi ve Emekçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
26 Mayısİsa'nın Göğe Yükselişi
5-6 HaziranKüçük Paskalya
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
3 EkimAlmanya'nın Birleşme Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
25 Aralık1.Noel Günü
26 Aralık2.Noel Günü
31 AralıkYılbaşı


Almanya Fahri Konsolosluğu Bodrum İletişim

Adres:Kanuni Sultan Süleyman Caddesi No: 15 - 48400 Bodrum, Bitez / MUĞLA

Telefon: 0 252 363 92 85
E-mail: bodrum@hk-diplo.de

Almanya Fahri Konsolosluklarının Görevleri

Fahri Konsolosluklar, Konsolosluğun açılma gereksinimi olmayan yerlerde açılırken, temsil ettikleri ülkenin resmi görevlisi yahut vatandaşı olma zorunlulukları bulunmaz.

Ticari faaliyetlerin yoğunlukta olduğu şehirler fahri konsoloslukların bulunduğu yerler olup, temsil ettikleri ülke ile Türkiye arasında bulunan ticari faaliyetleri başarılı bir hale getirme ile yükümlüdürler.

Almanya Konsolosluğu Konsolosluk İşlemleri

Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği, Almanya Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Almanya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Almanya Cumhuriyeti temsilcilikleridir.

Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Almanya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye'de ikamet eden Almanya vatandaşları apostil (belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye'de bulunan Almanya Konsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir.

Almanya Konsolosluklarının İşlemlerine İlişkin

Almanya Konsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri

Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği, Almanya vizesi ile ilgili başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapılmalıdır.

Almanya vizesi başvurusunda sunulacak en önemli belge Schengen Vizesi Başvuru formudur. Almanya Schengen Başvuru Formu, Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilde hazırlanmalıdır. Almanya vize başvuru formu el yazısı ile yazılmamalıdır. Bilgisayar ortamında form doldurulmalı, çıktı aldıktan sonra imzalanmalıdır.