Almanya Vizesi

Almanya Vizesi

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için Almanya vizesi müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Almanya'ya seyahat gerçekleştirecek kişilerin pasaportlarında daha öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi bulunması halinde, Almanya'ya girişlerinde gerekli olan Almanya Schengen vizesi için başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Almanya Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Almanya vizesi sahibi oldukları takdirde seyahatlerini Almanya'dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler. Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler 90 güne kadar olan seyahatleri için Almanya Schengen Vizesi, 90 günden fazla olan seyahatleri için ise Almanya Ulusal Vizesi başvurusu yapmalıdır.

Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Uzun süreli (aile birleşimi, oturum izni, çalışma izni vb. ) amaçlarla Almanya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya Ulusal vize başvurusunda bulunmakla mükelleftirler. Uzun süreli vize başvuruları direkt olarak Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. 90 güne kadar olan vize başvuruları Almanya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdırlar.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği (AB)’de 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler arasında dolaşım serbestisi tanıyan bir bölge oluşturulmuştur. Bu sözleşmeyi imzalayan ülkeler, Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelere ilişkin sınır geçişleri için ortak kurallar uygulamaya başlamıştır. Toplamda 26 ülkeyi kapsayan Schengen Bölgesi, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’ı kapsamaktadır. İsviçre, İzlanda ve Norveç ise AB’ye üye olmadıkları halde özel bir anlaşma aracılığı ile Schengen Bölgesi’ne dahil olmuşlardır. Schengen Bölgesi’ne üye ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerini vize başvurusunda bulundukları Schengen ülkesinden başlatmak kaydıyla diğer Schengen ülkelerine aynı vize ile seyahat edebilmektedir. Schengen vizesi 90 güne kadar olan seyahatler için geçerlidir.

Almanya Vize Kategorileri

Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler, gerçekleştirecekleri seyahatin amacına göre farklı vize türlerine başvurmalıdır. Almanya vizesi, ülkeye yapılacak seyahatlerin süresine göre de ayrı sınıflandırılmaktadır. Almanya Konsolosluğu tarafından uygulanan vize çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Almanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize

Almanya’ya, resmi, turistik, ticari, gelir getiren faaliyet, eğitim, tedavi, ziyaret, gönüllü faaliyet, araştırma, konferansa katılma, spor veya kültürel etkinliğe katılmak amacıyla seyahat etmek isteyen kişileri kapsayan Schengen vizesi “C Tipi” vize kategorisine girmektedir.

Almanya Turistik Vizesi - Almanya Ticari Vizesi - Almanya Aile Ziyareti Vizesi bu kategoride yer almaktadırlar.

Almanya Uzun Süreli Ulusal (D Tipi) Vize

Almanya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklamak isteyen kişilere (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) ikamet için verilen vize tipidir. Almanya Ulusal Vizesi (D Tipi vize) başvuruları yalnızca Almanya Konsolosluğu’na ve Almanya Büyükelçiliği’ne birebir başvuru yapılarak alınabilir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi - Almanya Çalışma Vizesi - Almanya Erasmus Vizesi bu kategoride yer almaktadırlar.

Almanya Transit Vize

Türkiye´den hareket edip Almanya üzerinden üçüncü bir ülkeye transit geçiş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Havaalanı Transit Vize başvurusunda bulunmalıdır. A Tipi Vize sahipleri, havalimanında uluslararası transit bölümünü terk etmeden ve pasaport kontrolünden geçmeden aktarma yapmak suretiyle seyahat ederler.

Almanya Transit Vizesi

Transit seyahatler Frankfurt/Main ve Münih Havalimanlarında ve belli zamanlarda Hamburg, Düsseldorf, Köln-Bonn ve Berlin-Tegel Havalimanlarında mümkündür.

Almanya Vize Başvurusu

Almanya’ya uzun süreli (aile birleşimi, oturum vb. ) sebeplerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını direkt olarak, Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği’ne yapabilmektedirler. Ancak Almanya Konsolosluğu kısa süreli (Almanya Transit Vize/ Almanya Schengen Vizesi) Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını Almanya Konsolosluğu yetkilendirilmiş kurumlar Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapmalıdır.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya vizesi başvurularında öncelikle vize başvuru formu doldurulmalı ve ibraz edilmelidir. Diğer evraklar yapılacak seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir. Almanya vizesi başvurusunda kullanılacak vize başvuru formu, Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde, eksiksiz olarak ve büyük harflerle doldurularak ibraz edilmelidir. Almanya Konsolosluğu, Almanya vize başvurusu gerçekleştirecek kişilerden gerçekleştirecekleri seyahatin amacını, seyahat masraflarının karşılanma biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğini gösterir belgeler talep etmektedir. Almanya Vizesi için gerekli evraklar diğer Schengen ülkeleri tarafından talep edilen vize başvurusu belgeleri ile benzerdir. Almanya vizesi için başvuru yapan kişiler vize işlemlerinin sağlıklı yürütülmesi ve olumlu sonuçlanması için evraklarını doğru ve eksiksiz olarak ibraz etmelidir.

Almanya Vizesi Biyometri İşlemi

Vize başvuruları esnasında parmak izi, biyometrik fotoğraf gibi verilerin alınması için uygulanan Biyometri İşlemi, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Almanya vizesi için de uygulanmaktadır. Almanya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, vize başvurularının bir parçası olarak Biyometri İşlemi (parmak izi taraması) yaptırmak zorundadırlar. Bu işlem kimlik sahteciliğinin engellenmesi amacıyla yapılmaktadır.

Biyometri işlemi ile ilgili önemli noktalar şunlardır;

  • 2 yaşın altındaki çocuklardan fiziksel olarak parmak izi almak mümkün olmadığı için biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.
  • Ülke ve Hükümet temsilcileri ve siyasi liderler Almanya’ya yaptıkları resmi ziyaretler için biyometri işlemine tabi tutulmazlar.
  • Biyometrik veriler 5 yıl boyunca geçerli kabul edilmekte ve saklanmaktadır. Dolayısıyla, son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış ve bu işlem sırasında parmak izini vermiş kişiler biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar.
  • Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler, bu durumlarını destekleyen tıbbi bir rapor ibraz etmek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.
  • Biyometri işlemleri ile ilgili herhangi bir hata yaşanmaması için parmak izi tespitine giden kişilerin parmaklarında parmak izi tespitinin yapılmasına engel olacak, kesik, hasar ya da süs(kına) bulunmamalıdır.

Almanya Vize Ücreti

Almanya Vize ücreti ve Almanya vize harç bedelleri Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup, seyahat amacı ve seyahatin süresine göre değişebilmektedir. Kısa süreli vize başvuruları ve uzun süreli (D vize - Ulusal Vize) taleplerinde ücretler farklılık gösterebilmektedir.

Almanya vize ücreti için başvurudan önce Almanya Konsolosluğu ile iletişim kurulması tavsiye edilir çünkü Almanya vize ücretleri Konsolosluk yetkisi dahilinde güncellenmektedir. Bununla birlikte Almanya Konsolosluğunun, vize işlemleri için akredite ettiği kurumlar harç bedellerinin yanında vize koordinasyon ücretleri de almaktadırlar. Vize ücreti Euro karşılığı TL olarak nakit olarak ödenmektedir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesinin çıkış süresi Konsolosluğa bağlı birimler tarafından randevudan sonra ortalama 22 gün olarak belirtilmektedir. Bununla birlikte vizenin çıkış süresi Almanya Konsolosluğunun değerlendirme süresine bağlıdır.

Ayrıca Almanya Konsolosluğunun kapalı olduğu günler ve resmi tatil günleri bu 22 günlük süreye dahil değildir. Almanya vize işlemlerinin kısa veya uzun sürede sonuçlanması Almanya Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Almanya vize işlemlerinize seyahatinize en fazla 3 en az 1 ay kala başlamanız tavsiye olunur.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vizesi, Almanya Konsolosluğu ile koordineli bir şekilde çalışmakta olan Almanya vize başvuru merkezlerine yapılan başvurularla alınabilecektir. Almanya Konsolosluğu, Almanya vize işlemlerinde vize uyum koşularının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi koşulu ararken, eksiksiz bir şekilde vize müracaatında bulunulmalıdır.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Almanya Vizesi

Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Almanya vizesi başvurularını Türkiye’den yapabilmektedir. Bu kişiler Almanya vizesi başvurusu esnasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ibraz ettiği evraklara ek olarak Türkiye’de oturma izni olduğuna dair evraklarını ibraz etmelidir. Bu kişiler Türkçe bilmiyorsa işlemlerini bir tercüman refakatinde yapmalıdır.

Almanya vizesi konusunda Irak ve Suriye vatandaşlarının Türkiye’den başvuru yapması ile ilgili bazı özel uygulamalar söz konusudur.

Almanya Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Almanya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Almanya vizesi ile Schengen bölgesindeki 26 ülkeye seyahat edebilirsiniz. Fransa, İspanya, Avusturya, Yunanistan, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Malta, Hollanda, Belçika, Portekiz, Slovenya, İsveç, Letonya, Litvanya, İsviçre, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polonya, Liechtenstein, Lüksemburg, Slovakya.

Almanya Vize Randevusunu Nereden Alabilirim? Randevu Mülakat Şeklinde mi?

Almanya vizesi başvuruları Almanya Konsolosluğunun akredite ettiği vize acentalarından alınabilmektedir. Almanya vize randevusu gerekli evrakların ibrazını ve parmak izi verme prosedürünü içermekte olup mülakat yapılmamaktadır. Ancak Almanya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda vize başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir.

Uzun Süreli Almanya Vizesi Nasıl Alabilirim?

Almanya vizenizin süresine sadece Almanya Konsolosluğu karar vermektedir. Vize başvuru dilekçenizde uzun süreli talebinizi belirtebilirsiniz. Uzun süreli vize alımı konusunda Konsolosluk tarafından belirlenmiş kriterler mevcut değildir.

Acil Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya ekspres vize uygulaması mevcut değildir. Vize başvurusunun sonuçlanma süresi Konsolosluk kaynaklarına göre ortalama 22 iş günü olarak belirtilmektedir ancak bu süre Konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Önemli olan nokta vize başvurunuzun seyahat tarihinizle çakışmayacak şekilde düzenleyeceğinizi tarihlerde ve tarih aralığında olmasıdır. Seyahatinize en az 1 ay kala başvuru yapmanız tavsiye olunur.

Almanya Turist Vizesi Alarak Arkadaşımın Yanında Kalabilir miyim?

Seyahat amacınıza uygun başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu bağlamda Almanya tursit vizesi başvurularında otel rezervasyonu talep edilirken, aile ve arkadaş ziyareti başvurularında davet mektubu, istek mektubu veya davetiye talep edilmektedir. Eğer arkadaşınızın yanında kalacaksanız başvuru formunda seyahat amacınız aile ve arkadaş ziyareti olarak belirtilmesi gerekecektir. Seyahat amacına uygun olmayan şekilde yapılan başvurular ret almanıza neden olabilmektedir. Seyahat amacınız turistik, ticari veya aile ziyareti vize türlerinde olabilir ve her bir vize türüne özel hazırlanması gereken evraklarla başvuru yapılmalıdır.

Almanya Vizesi Alırken Kimler Sponsor Olabilir?

Öğrenci ve ev hanımı gibi kendi gelirini belgeleyemeyen kişilerin Almanya vizesi işlemlerinde sponsorları birinci dereceden yakınları olabilmektedir. Bu kapsamda Almanya vize başvuru sahibinin anne, baba veya eşi seyahatin sponsoru olabilmektedir. Almanya vize işlemlerinde sponsorlar mesleki durumlarına göre evrakları hazırlamaları ve bu evrakların vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

Almanya Schengen Vizesinin Tek Girişli Ve Çok Girişli Olmasının Farkı Nedir?

Almanya vizesi tek girişli alındığı takdirde Schengen bölgesine tek giriş hakkınız olur ve Schengen bölgesinden ayrıldığınız durumda yeniden girebilmeniz için vize almanız gerekir. Bu nedenle Almanya’nın da dahil olduğu bir tu programınız varsa ve vizeniz tek girişli ise Schengen’in geçerli olmadığı bir ülkeye girdiğinizde vizeniz geçerliliğini yitirecektir. Çok girişli Schengen vizesi ise vizenizin kapsadığı kalış süresi boyunca Schengen bölgesine birden fazla giriş hakkı tanımaktadır.

Almanya Davet Mektubu İle Turist Vizesi Alabilir miyim?

Almanya’daki yakınınızdan bir davetiye aldıysanız; Almanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapmalısınız. Bu durumda vize başvuru formunda ziyaret amacınızı da bu şekilde bildirmeniz gerekecektir.

Pasaport Alırken Verdiğimiz Parmak İzi Almanya Vize Başvurusunda Geçerli mi?

Pasaport alırken verdiğiniz parmak izi vize başvurularında geçerli kabul edilmemektedir. Pasaport ve vize için alınan parmak izi işlemleri farklı prosedürlerdir. Schengen kuralları gereği eğer geçmiş vizelerinizde VIS ibaresi yok ise Almanya vize işlemlerinde parmak izi vermeniz gerekecektir. Ayrıca Schengen bölgesindeki ülkelerin ikili anlaşmaları çerçevesinde daha önceden vermiş olduğunuz parma izinizin kabul edilmeme ve vize randevusuna gitme zorunluluğunuz bulunabilmektedir.

Almanya Turist Vizesi Ticari Vizeden Daha Erken Çıkar mı?

Almanya vize işlemleri vize türüne bağlı olmaksızın sonuçlanır. Vize türüne göre vizenin daha kısa veya uzun sürede çıkması kısa süreli vizelerde geçerli değildir. Ortalama 15 iş günü olarak bildirilen vize çıkış süresi Almanya Konsolosluğunun işlem süresine bağlıdır.

Bu web sitesi Knightsp.com’a ait görünüyor. Almanya Konsolosluğunun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemleriyle farklı alan adları edinen ve bu alan adalarında yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Emlak, Eğitim, Danışmanlık vb. alanlarında faaliyette olan şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Almanyakonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte olup, doğru olmayan bilgilerin veya güncellemeler adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.