Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği, Almanya vizesi ile ilgili başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapılmalıdır. Almanya vizesi başvurusunda sunulacak en önemli belge Schengen Vizesi Başvuru formudur. Almanya vize ücreti 2021 yılında değişiklik göstermemektedir.

Almanya Schengen Başvuru Formu, Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilde hazırlanmalıdır. Almanya vize başvuru formu el yazısı ile yazılmamalıdır. Bilgisayar ortamında form doldurulmalı, çıktı aldıktan sonra imzalanmalıdır.

Almanya Vize Başvuru Formu İstanbul - Schengen Visa Application Form

Almanya Vize Başvuru Formu Ankara - Schengen Visa Application Form

Almanya vize başvuru formunda ibraz edilmesi gereken belgeler

Almanya vizesi başvurusunda, seyahatin amacını ve gidilecek hedef ülkeyi destekleyen belgeler hazırlanmalı ve istenilen evraklar eksiksiz sunulmalıdır. Hazırlanan evraklar, almanya vize başvuru formunu destekler nitelikte olmalıdır. İstenilen her belgeden birer fotokopi hazırlanmalıdır. Almanya vize ücreti başvuru sırasında yanınızda olması gerekmektedir.

 • Almanya Schengen vizesi başvurusunda kullanılacak vize başvuru formunun 1-10 maddelerinde başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin ibrazı talep edilmektedir. Almanya Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişiler, Almanya Schengen vizesi başvuru formunun ilk bölümünde talep edilen kimlik bilgilerini doğru, eksiksiz ve talep edilen diğer belgeleri destekler nitelikte doldurmalıdır.
 • Almanya Schengen vizesi başvuru formunun 10. maddesi Reşit olmayan başvuru sahiplerinden talep edilen ek bilgilerle alakalıdır. 18 yaşından büyük kişilerin bu maddeyi doldurmasına gerek yoktur.
 • Almanya Schengen vizesi başvuru formunun 11. Maddesi başvuru sahibinin (varsa) kimlik numarası ile ilgilidir. Bu madde gerekli görüldüğü takdirde doldurulmalıdır.
 • Almanya Schengen vizesi başvuru formunun 12-16. maddeleri Almanya seyahatinde kullanılacak seyahat belgesi (pasaport) ile ilgilidir. Bu maddelerde pasaportun türü, alındığı kurum ve geçerlilik süresi gibi bilgiler ibraz edilmelidir.
 • Schengen vizesi başvuru formunun 17. Maddesinde başvuru sahibinin iletişim bilgilerini (açık adres, telefon numarası, e-mail) ibraz etmesi talep edilmektedir.
 • Schengen vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Almanya Schengen vizesi başvuru formunun 18. Maddesinde vatandaşlık bilgilerini ibraz etmelidir. T.C. vatandaşı olan başvuru sahipleri “HAYIR”, Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları “EVET” şıkkını işaretlemelidir.
 • Vize başvuru formunun 20. Maddesi başvuru sahibinin mesleki bilgileri ile ilgilidir. Başvuru sahipleri çalışan ise işverenine ilişkin, öğrenci ise okuluna ilişkin iletişim bilgilerini bu bölümde eksiksiz ve doğru olarak sunmalıdır.
 • Almanya Schengen Vizesi başvuru formunun 21-30. Maddeleri yapılmak istenen seyahatin amacı, Schengen Bölgesi’nde hangi ülkelerin ziyaret edileceği, seyahatin süresi gibi bilgiler ibraz edilecek diğer evrakları destekler nitelikte, eksiksiz ve doğru olarak ibraz edilmelidir.
 • Almanya Schengen vizesi başvuru formunun 31.ve 32. Maddelerinde Almanya seyahati ile ilgili davet ve konaklama bilgilerinin ibraz edilmesi talep edilmektedir. Bu maddelerde varsa davet eden kişi ya da kurum ile ilgili iletişim bilgileri ve konaklama bilgileri sunulmalıdır.
 • Schengen vizesi başvuru formunun 33-35. Maddelerinde seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına ilişkin bilgileri içermektedir. Bu maddelerde Almanya’ya yapılacak seyahat masraflarının karşılanma şekline ilişkin bilgiler ibraz edilmelidir.
 • Almanya Schengen vizesi başvuru formu son bölümü imza bölümüdür. Bu bölüm başvuru tarafından diğer belgelerde yer alan imza ile uyumlu olarak imzalanmalıdır. Reşit olmayan başvuru sahiplerinin Schengen başvuru formları, velileri tarafından imzalanacaktır.

Almanya vize başvuru formu neden talep edilir?

 • Almanya Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişiler, Almanya Schengen vizesi başvuru formunu doldurup imzalayarak;
 • Almanya Schengen Vizesi başvurusunda ibraz ettikleri belgelerin doğru olduğunu,
 • İlgili devlet makamlarına kendisi ile ilgili bilgilere ulaşma hakkı verdiğini,
 • Almanya Schengen vizesi başvurusunda biyometrik bilgilerinin (parmak izi, fotoğraf) alınacağını,
 • VIS sisteminde 5 yıl boyunca saklı kalacak olan biyometrik verilerinin gerektiğinde devlet makamları ile paylaşılacağını,
 • VIS sisteminde kayıtlı bulunan verilerini saklı tutulduğu 5 yıllık süre zarfında Schengen üyesi ülkelerin ilgili makamlarından talep etme hakkına sahip olduğunu,
 • İbraz ettiği bilgilerin yanlış olması durumunda kendisine vize verilmemesini ya da hakkında yasal işlem başlatılacağını,
 • Kendisine vize verilmesi durumunda konaklama hakkına sahip olduğu süre sonunda devlet sahasını terk edeceğini kabul eder.