Almanya Başkonsolosluğu İzmir ve diğer Almanya Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Almanya Vizesi ve Almanya Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Almanya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Almanya Başkonsolosluğu İzmir, Almanya İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Almanya Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Almanya Başkonsolosluğu İzmir aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Almanya vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

 

Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu İletişim

Adres: Korutürk Mah. Havuzbaşı Sok. No. 1, 35330 Balçova / İZMİR

Telefon: +90 (232) 488 8888

E-Mail: info@izmi.auswaertiges-amt.de

 

Almanya Konsolosluğu İzmir  Çalışma Saatleri
Pazartesi - Perşembe  08:00 ile 16:30 arası, Cuma: 08:00 - 13:30

Almanya Konsolosluğu İzmir Vize Başvuru Saatleri
Pazartesi - Perşembe 08:00 ile 16.30 / Cuma: 08.00 ile 13:30 arası

Almanya Konsolosluğu İzmir Pasaport Dağıtımı Saatleri
Pazartesi -  Cuma: 13.00 

 

Almanya Konsolosluğu İzmir Konsolosluk Çalışanları

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Başkonsolos: Thomas Karl Wilhelm Gerlach
Almanya İzmir Başkonsolosluğu Konsolos: Elke Grabarec
Almanya İzmir Başkonsolosluğu Viskonsül: Siegfried Grabarec,
Almanya İzmir Başkonsolosluğu Viskonsül: Monika Mohring
Almanya İzmir Başkonsolosluğu Yardımcı Ataşe: Christine Salbeck
Almanya İzmir Başkonsolosluğu Yardımcı Ataşe: Horst Bauer
Almanya İzmir Başkonsolosluğu Yardımcı Ataşe: Dajana Exel
Almanya İzmir Başkonsolosluğu Yardımcı Ataşe (Güvenlik): Raphael Lukas Schemrosczyk.

 

Almanya Konsolosluğu İzmir Resmi Tatil Günleri

   

01 Ocak 2018

Pazartesi

Yeni Yıl

30 Mart

Cuma

Paskalya Cuması

02 Nisan

Pazartesi

Paskalya Pazartesisi

01 Mayıs

Salı

Emek ve Dayanışma Günü

10 Mayıs

Perşembe

Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi

21 Mayıs

Pazartesi

Küçük Paskalya

15 Haziran

Cuma

Ramazan Bayramı

21 Ağustos

Salı

Kurban Bayramı

03 Ekim

Çarşamba

Alman Milli Günü

29 Ekim

Pazartesi

Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık

Pazartesi

Noel Arifesi

25 Aralık

Salı

1. Noel Bayramı Günü

26 Aralık

Çarşamba

2. Noel Bayramı Günü

31 Aralık

Pazartesi

Yılbaşı


Almanya Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.
Almanya Konsolosluğu İzmir Vize Başvurusu

Ancak uzun süreli Almanya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Almanya Konsolosluğu’na veya Almanya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Almanya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Almanya Turistik vize, Almanya Ticari vize, Almanya Aile Ziyareti vizesi ve Almanya transit vize başvuruları yapılabilmektedir. Almanya vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Almanya Konsolosluğu’na aittir.

Almanya vize başvurusu

Almanya Konsolosluğu İzmir Vize Başvuru Formu

Almanya Başkonsolosluğu İzmir görev bölgesinde bulunan kişiler Almanya Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Almanya Başkonsolosluğu İzmir'e vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 

Almanya Vize Başvuru Formu

 

Almanya Konsolosluğu İzmir Konsolosluk İşlemleri

Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği, Almanya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Almanya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Almanya Cumhuriyeti temsilcilikleridir. 

Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Almanya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Almanya vatandaşları apostil ( belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Almanya Konsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir.

Almanya Konsolosluklarının İşlemlerine İlişkin

Almanya Konsolosluğu İzmir Ulaşım

Almanya Başkonsolosluğu İzmir Nerede? Almanya Başkonsolosluğu İzmir'e Nasıl Gidilir?

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Korutürk Mahallesi Havuzbaşı Sokak'ta bulunmaktadır. Havalimanına yarım saat uzaklıkta bulunmaktadır. almanya İzmir Başkonsolosluğu'na metrosu ile Konak durağında inerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu İzmir Çevresinde Bulunan Oteller
Blue City Hotel, Ramada Encore İzmir, Best Western Plus Hotel Konak, Wyndam İzmir Özdilek , Kaya İzmir Thermal Convention, Balçova Termal Hotel

Almanya Konsolosluğu İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler
Almanya Başkonsolosluğu İzmir'in balçova semtinde bulunmaktadır. Balçova, bölge ve Türkiye'nin en eski tarihi yerleşim yerlerinden biri olurken MÖ kalma 1200 yılllık bir semttir. Deniz olan kıyısı ve şifalı kaynak suları Balçova tabiatı hakkında bilgi verirken her yıl binlerce yabancı turist bölgeye gelmektedir. Agammenon kaplıcaları uluslararası bir üne sahipdir. Turistler için ilgi çekici yerlerin başında bu kaplıca gelirken bölgede konaklama imkanı ise oldukça gelişmiştir.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu, Almanya vize işlemleri ile ilgili İzmir bölgesi adına en yetkili kurum olurken, bölgede bulunan Alman vatandaşlarının muhatap olabileceği yine en resmi kurumdur.

 

Almanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.tuerkei.diplo.de