Almanya Transit Vize İşlemleri

Almanya'dan transit vize alacak Umuma mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, Almanya vizesi başvurusunda bulunurken Almanya Konsolosluğu'na, Almanya vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır. Almanya vizesi için gerekli evraklar, Almanya'ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Almanya Konsolosluğu'na sunulmalıdır.

Pasaport - Almanya transit vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Almanya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

Biometrik Fotoğraf - Almanya transit vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

Almanya Vize Başvuru Formu - Almanya Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Almanya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı.

**NOT: Almanya Transit Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Almanya Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

Almanya Schengen vizesi başvuru formu - Schengen visa application form

Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri - Almanya üzerinden gidilecek ülke/ülkeler için dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Almanya ülke sınırlarına giriş ve çıkış tarih bilgilerini içeren.

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge - Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Almanya’da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

***Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

Kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmelidir.

Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesi fotokopisi

Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.

Pasaport fotokopileri, Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

Almanya Konsolosluğu, Almanya Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1. Almanya Schengen Vize başvuru formu (Eksiksiz bir şekilde doldurularak imzalanmalıdır)
2. 2 adet biometrik fotoğraf (35x45 mm boyutunda, arka fonu beyaz, son 3 ay içinde çekilmiş, baş düz ve yüz objektife bakmalı, yüzün boyutu çenenin altından alına kadar (saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında olmalı.)
3. Pasaport (10 yıldan eski olmamalı, 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren 3 aydan fazla geçerlilik süresi olmalı. Varsa geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da ibraz edilmelidir.)
4. Uçak rezervasyonu (Seyahat edecek kişinin adına düzenlenmiş olup, başvuru evraklarında bulunan bilgileri desteklemelidir)
5. Gideceğiniz ülkeye ait oturma izni veya otel rezervasyonu
6. Pasaportunuzun işlem görmüş sayfalarının fotokopisi
7. Varsa reşit olmayan çocuklar için anne, baba ve noter onaylı muvafakatname
8. Belirli bir geliri bulunmayanlar (öğrenci, ev hanımı) için sponsor olacak kişinin ıslak imzalı ve masraflarının kendisi tarafından karşılanacağına dair beyan bulunan dilekçe
9. Reşit olmayan çocuklar için muvakatname aslı ve fotokopisi, çocuklar için ayrı ayrı doldurulmuş vize başvuru formu
10. Seyahat sağlık sigortası (Tüm seyahat süresini, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsamalı, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunmalıdır.)

Almanya Transit Vize İşlemleri

Transit Vize Nedir?

Transit vize yurtdışı seyahati esnasında 3. Bir ülkeye uğranılacak olması halinde alınması gereken kısa süreli bir vize türüdür. Yolculuğunuza başka bir ülke üzerinden aktarma yapacaksanız transit vize alınması unutulmamalıdır. İki ülke resmi pasaport sahiplerinin ise Almanya transit vize almalarına gerek olmayacaktır.

Almanya Transit Vize Çeşitleri,

1. Havaalanı Transit Vizesi 2. Schengen Bölgesine Giriş Yapılmasını Gerektiren Transit Yolculuk Vizesi

Schengen Bölgesine Giriş Yapılmasını Gerektiren Transit Yolculuklar

Üçüncü bir ülkeye seyahat edebilmek için Schengen bölgesi dâhilinde en az 2 defa aktarma yapılacak ve ilk aktarma’nın Almanya’da bir havaalanında olması halinde kesinlikle Schengen vizesi almak gerekecektir.

Almanya Transit Vize Başvurusu

Seyahat sürenizin 30 gün öncesi Almanya transit vize başvurusu bulunmanız gerekecektir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya transit vize almaları gerekirken eksiksiz ve doğru evraklarla Almanya Konsolosluğu yahut Almanya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine transit vize başvurularında bulunabilirsiniz.

Almanya Transit Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Almanya Transit Vize Nasıl Alınır?

Almanya transit vize alabilmek için seyahat güzergâhı ve ayrıntıları saptanarak Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapılarak alınabilmektedir. Seyahatinizden en az 30 gün önce transit vize işlemleri için başvurularda bulunmanız gerekecektir.

Almanya Transit Geçişler İçin Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor mu?

Resmi pasaport sahibi değilseniz ve Schengen ülkelerinden alınmış yasal bir izniniz bulunmuyorsa Almanya transit vizesi almanız zorunludur.

Kimlerin Almanya Transit Vizesi Almasına Gerek Yoktur?

- Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi pasaportu olan hususi ve diplomatik pasaportuna sahip kişiler

- Schengen vizesi yahut Schengen ülkesine ait oturma izni olanlar

- Andorra, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino ve ABD oturum iznine sahip olanlar

- Avrupa Birliği vatandaşı olarak serbest dolaşım hakkında sahip akrabası olan kişiler Almanya transit vize işlemlerinden muaftırlar.

Yunanistan Üzeri Almanya’ya Seyahat Edilmesi Halinde Almanya Transit Vize Alınması Gerekir mi?

Almanya Schengen vizeniz varsa ve Yunanistan üzerinden seyahat edecekseniz, bu durumu seyahat planınızı açıklayan dilekçede belirterek ve Yunanistan'dan Almanya'ya gidişinizi belgeleyen uçak biletiniz varsa ve her 2 ülke de Schengen kapsamında olduğu için transit vize almanıza gerek yoktur.

Schengen Vizem Var Almanya’ya Kara ve Hava Yolu İle Transit Geçiş Yapabilir miyim?

Schengen vizesi sahibi iseniz Schengen vizesi ile Almanya’dan transit geçiş yapmanız uygundur.

Almanya Transit Vize İçin Para Alınıyor mu?

Almanya transit vize işlemlerinin Almanya diğer vize işlemlerinden bir farkı yoktur. Almanya Konsolosluğu, Almanya transit vize ücretlerini belirlerken, Konsolosluğun belirlediği ücret karşılığı vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

**Not:

1. Almanya Konsolosluğu’na yapacağınız vize başvurularında Konaklama veya öngörülen konaklama rezervasyonları (Otel rezervasyonu) ile ulaşım aracı ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeleri (gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs bilet rezervasyonu.) sunmanız gerekmektedir. (Almanya Konsolosluğu orjinal bilet talep edilebilir).

2. Almanya Konsolosluğu’na vize başvurusu için sunulacak olan tüm belgelerin güncel olduğundan emin olunuz (son 3 aya ait belgeler).

3. Almanya vizesi başvurunuz sırasında ya da sonrasında bu websitesinde belirtilen belgelere ek olarak Almanya Konsolosluğu ek belge sunmanızı isteyebilir.

4. Almanya vize başvurunuz için beyan ettiğiniz belgelerin eksikliği, Schengen kuralları dahilinde başvurunuzun reddedilmesine sebebiyet verebilir.

5. Almanya Konsolosluğu daha önce almış olduğunuz Almanya vizeniz yoksa başvuruya şahsen gelmenizi istemektedir.

6. Daha önce almış olduğunuz Almanya vizesi ile sürekli başka ülkelere giriş yaptıysanız, yeni vize başvurunuz sırasında nedenlerini anlatmak üzere Almanya Konsolosluğu sizi görüşmeye çağıracaktır.

7. Almanya’ya seyahatinizi araba ile yapacaksanız Almanya vizesi başvurunuz sırasında arabanızın ruhsatını ve Beynelminel ehliyetinizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir. Yeşil sigorta yaptırmanız zorunludur. Eğer 3. Bir şahsa ait araba ile seyahat edecekseniz araba sahibinden yetki yazısı almanız gerekmektedir.

8. Almanya Konsolosluğu ilk defa Almanya'ya gidecekler için Emniyet Müdürlüğü'nden alınacak olan protokol belgesi istemektedir.

Almanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.tuerkei.diplo.de