Almanya Konsolosluğu, Almanya Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Alman Schengen vizesi ile Almanya’ya giriş yapmaktadırlar. Alman Schengen vizesi ülkeye giriş yapmaya yarayan bir ön izin olmasına rağmen vize sahibini otomatik olarak ülkeye girme hakkı vermediğini bilmek önemlidir.  Giriş ve oturma izni koşullarının belgelenmesi yolcudan sınırı geçerken de istenebilir.

Almanya Schengen üyesi ülke olması sebebiyle prosedür gereği Türkiye Cumhuriyeti diplomatik, hizmet veya hususi pasaport sahipleri için vize muafiyeti söz konusudur. 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Almanya ’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Umumi pasaport hamilleri Alman Schengen vize uygulamasına tabidir.

Türkiye’den Alman Schengen vize başvurularını Almanya Konsolosluğu’na yapabilirsiniz.  Almanya Konsolosluğu, Almanya vize işlemlerinizi neticelendirirken, şahsi başvuru işlemlerinizi ise kabul etmemektedir. Almanya vize başvuru işlemlerinizi, Almanya Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu acenteler aracılığıyla yapabilirsiniz.

Alman Konsolosluğu’na yapılan vize başvurusu doğrultusunda alınan vize C tipi olarak adlandırılmaktadır. ‘C’ tipi vizeler, seyahatin amacına göre, resmi, turistik, ticari, gelir getiren faaliyet, eğitim, tedavi, ziyaret, gönüllü faaliyet, araştırma, konferansa katılma, spor veya kültürel etkinliğe iştirak amacıyla verilen Schengen vizelerinin tümü olarak adlandırılır.

 

Almanya vize başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar

Almanya Konsolosluğu’nun Alman vize işlemlerine başvuru sahipleri seyahatlerinin içeriğine göre hazırlaması gereken belgeler değişiklik göstermektedir. Alman Konsolosluğu’na ziyaret amacına uygun kategoride, doğru ve eksiksiz bir dosya ile vize işlem başvurusu yapmak, vizenin daha uzun bir sürede işlenme ve ret cevabı alma riskini azaltacaktır.

Almanya Konsolosluğu’na yapılan vize başvurularında; eksiksiz belgelerle birlikte ibraz edilmiş ve tam doldurulmuş Alman vize başvuru formu dikkate alınmaktadır. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az 6 ay olmasına özen gösterilmelidir. Vize Başvuru Forumu’nda özellikle Almanya’da kalınacak adres net bir şekilde belirli olmalıdır.

Başvuru dosyasına eklenen vesikalık fotoğrafların biometrik özelliklere uygun olması zorunludur. Alman vize fotoğrafı 6 aydan eski olmamalı ve 45 mm x 35 mm ölçülerinde olmalıdır. Başvuruda bulunan kişinin fotoğrafta şapka, başörtüsü vb. aksesuarların olmaması ve gözlerini kapatacak herhangi bir şey olmadan tam karşısından çekilmiş olması gereklidir. Dini gerekçelerle istisnalar yapılabilir, ancak bu durumda da gözlerin önü kapalı olmamalıdır.

 

Almanya vizesi başvuru sonuçlanma süresi

Almanya Konsolosluğu vize başvuru işlemlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi halinde vize işlemlerini maksimum 10 iş günü içerisinde sonuçlanırken;  bazı durumlarda vize çıkış süresi uzayabilmektedir.  Almanya Konsolosluğu belli durumlarda başvurudan sonra ek evrak isteme hakkına sahiptir.

 

Almayan Schengen Vize başvurusunda ‘Parmak İzi’ uygulaması

Vize Bilgi Sistemi`nin (VIS) Türkiye’de de yürürlüğe girmesiyle birlikte 25 Eylül 2014 tarihi itibari ile Almanya Konsolosluğu’na yapılan Alman Schengen Vize Başvurularında her başvuru sahibinden parmak izi alınması zorunlu hale gelmiştir. Vize Bilgi Sistemi uygulaması nedeni ile bu tarih itibari ile tüm başvuru sahiplerinin şahsen başvuruda bulunması ve parmak izi kaydı vermesi gerekmektedir.

12 yaş altı çocuklar, fiziksel olarak parmak izi alınması mümkün olmayan kişiler ve resmî davetle seyahatte bulunan hükümet üyeleri parmak izi verme zorunluluğundan muaftır.

Son 5 yıl içerisinde herhangi bir ülkeden Schengen Vizesi alırken parmak izi vermiş olan ve almış olduğu vizenin üzerinde “VIS“ ibaresi bulunan başvuru sahipleri tekrar şahsen başvurmak zorunda değillerdir. Bu başvuru sahipleri vekalet verilen bir kişi aracılığı ile de Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

 

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ziyaretçi vizesi, vatandaşı olunmayan ülkelerdeki aile, akraba yahut arkadaş ziyaretinin gerçekleşebilmesi için alınan bir vizedir. Böyle bir içerikle yurtdışına çıkılması halinde ziyaret vizesi başvurularında bulunulması gerekmektedir.

Almanya Konsolosluğu yahut Konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezlerine eksiksiz ve doğru bir şekilde bir araya getirilmiş başvuru 
evrakları ile müracaatta bulunarak Almanya Aile Ziyareti vizesi alınabilmektedir. Almanya ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunanların,
yenilenmiş bir pasaportun kullanılmasına ve pasaportun seyahat tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliği olmasına dikkat edilmelidir.
Ayrıca başvuru işlemleri için verilecek pasaportun en az 2 boş sayfası olması gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu yıpranmış veya hasar görmüş pasaportlarla yapılan başvuru işlemlerini kabul etmeyecektir.

Almanya ziyaret vizesi kısa süreli vize türleri arasında bulunurken, maksimum 90 gün sürelidir. İstenilmesi ve şartların yerine getirilmesi halinde ziyaret vize süresi uzatılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Almanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir!