Almanya Vize Basvuru Formu

Almanya vize başvuru formunu doldururken dikkatli olmanız gerekmektedir. Forma yazdığınız bilgiler doğru ve eksiksiz olmak zorundadır.

Almanya vize başvuru formunun ilk maddeleri kimlik bilgilerinizden oluşur. 1. Madde soyadınızdır. Kimlikte kullandığınız soyadınızı kimlikte olduğu gibi yazmalısınız. 3. Maddede de adınızı kimlikte yazdığı gibi ve tam yazmalısınız. 2. Madde kullandığınız eski soy isim için açılan kısımdır. Evli kadınlar kızlık soyadını yazmalıdır.

Almanya vize başvuru formunun doğum tarihi, doğum yeri ve doğum ülkesi kısmında da mutlaka kimlikte yazan bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Gerçeği kimliktekinden farklı olsa dahi kimlikte yazan bilgiler Almanya vize başvuru formuna yazılmalıdır.

Almanya vize başvuru formunun 8. Ve 9. Maddesinde cinsiyetinizi ve medeni durumunuzu yazmanız gerekmektedir. Medeni durumunuz var olan seçeneklerin dışında ise diğer şıkkını işaretlemeli ve ilgili alana açıklamasını yapmanız gerekmektedir.

Almanya vize başvuru formunun 10. Maddesi 18 yaşından küçükler için doldurulması gerekli olan bir alandır. Almanya vize başvurusunda bulunacak olan kişi 18 yaşından küçük ise Almanya vize başvuru formunun bu alanına kişinin yasal velisinin adı, soyadı ve eğer farklı bir adrese sahipse adresini yazması gerekmektedir.

11. Maddede kimliğinizde yazan T.C. Kimlik numaranızı yazmanız gerekmektdir. Almanya Konsolosluğu Almanya vize işlemleriniz sırasında birçok bilgiye T.C. kimlik numaranız ile ulaşacağından Almanya vize başvuru formuna doğru ve eksiksiz yazmanız gerekmektedir.

Almanya vize başvuru formunun 12. Maddesinden 16. maddesine kadar olan kısım pasaport bilgilerinizden oluşmaktadır. Pasaportunuzun tip, numarası, veriliş ve bitiş tarihi ve pasaportu veren makamı bu bölüme yazmanız gerekmektedir.

Almanya vize başvuru formunda 17. Maddede Almanya vizesi başvuru sahibinin adres ve telefon bilgileri istenmektedir. Bu bilgiler de Almanya vizenizin olumlu sonuçlanması için önemli bilgilerdir. Adres ve telefon numaralarınızı size en kısa zamanda ulaşabilmeleri için Almanya vize başvuru formuna doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir.

Almanya vize başvuru formunun 18. Maddesi Türkiye’de yaşayan yabancı vatandaşlar içindir. Eğer Türkiye’de oturum izni olan yabancı pasaport sahibi bir kişi iseniz Türkiye’den Almanya vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda Almanya vize başvuru formunun 18. Maddesinde ‘Kendi ülkeniz olmayan bir ülkede ikametiniz var mı?’ sorusunda evet şıkkını işaretleyip. İkametinizi meşrulaştıran belgenin bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse hayır seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Almanya vize başvuru formunun 19. Ve 20. Maddesinde Almanya vizenizin sonucunu etkileyebilecek olan meslek bilgileriniz sorulmaktadır. Almanya Konsolosluğu verdiğiniz bilgileri doğrulamak için şirketin varlığını, öğrencilik durumunuzu, emekliklik durumunuzu araştırabilmektedir. Mesleğinizi ve ilgili iletişim bilgilerini doğrulayan evraklarla birlikte doğru ve eksiksiz yazmanız Almanya vize başvurunuzun Almanya Konsolosluğu tarafından olumlu sonuçlanması için önemlidir.

21. madde itibariyle Almanya başvuru formunda seyahatinizin detayları ile ilgili bilgiler verilmektedir. Öncelikle seyahatinizin amacı sorulmaktadır. Bu maddede vereceğiniz cevap evraklarınızı da şekillendirmektedir. Mesela herhangi bir davetiyeniz olmadan Almanya ticari vize ya da Almanya ziyaret vizesi başvurusunda bulunamazsınız. Eğer Almanya turistik vize başvurusunda bulunuyorsanız evraklarınız arasında mutlaka otel rezervasyonu bulundurmalısınız.

Almanya Schengen vize başvuru formunda 22. Maddede Gidilecek ülke veya ülkeler, 23. Maddede ise ilk giriş yapacağınız ülke sorulmaktadır. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi transit olarak geçeceğiniz ülkeler olabilir. Bu ülkeler Schengen ülkesi olmasa dahi Schengen vizesi ile transit geçişe müsaade edebilmektedir. İkincisi ise Schengen vizesi ile Schengen ülkelerinin her birinde belirli kurallar dâhilinde serbest dolaşım hakkına sahip olunmasıdır. Örneğin Schengen kurallarına göre ya ilk giriş yapacağınız ülkeden ya da seyahatiniz süresince en uzun kalacağınız ülkeden vize almanız gerekmektedir. Eğer bu kuralın dışına çıkılırsa vize ihlali olarak değerlendirilecek, yapacağınız diğer vize başvuruları riske girecektir.

24. ve 25. Maddede talep ettiğiniz giriş sayısını ve Almanya’da (ya da tüm Schengen ülkelerinde) geçireceğiniz süreyi yazmanız gerekmektedir. Almanya vize başvuru formuna tam süreyi yazmanız gerekmektedir. Aksi takdirde seyahatinizi istediğiniz kadar gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Daha önce almış olduğunuz vizeler Almanya vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması adına önemlidir. Almanya vize başvuru formunda bulunan ‘Son üç yıl içerisinde alınan Schengen vizeleri’ bölümüne var ise evet şıkkını işaretleyerek tarihlerini yazmanız gerekmektedir. Eğer yoksa hayır şıkkını işaretleyip devam etmelisiniz. Ayrıca eğer daha önce alınmış Schengen vizeniz varsa ve başvuruları sırasında parmak izi verdiyseniz tarihlerini Almanya vize başvuru formuna girmenizde fayda vardır.

Almanya vize başvuru formunun 31.ve 32. Maddeleri seyahatiniz sırasında nerde kalacağınız ya da kiminle görüşeceğinizin bilgilerini istemektedir. Davetiye geldiyse davetiyenin ve davet edenin bilgilerini, Eğer sadece otel rezervasyonu varsa otelin iletişim bilgilerini Almanya vize başvuru formunun ilgili alanlarına girmeniz gerekmektedir.

33. madde seyahatiniz sırasında masraflarınızı karşılayacak olan kişinin bilgilerini içermektedir. Eğer kendiniz karşılayacaksanız sol tarafta, başka bir kişi karşılayacaksa sağ tarafta nasıl karşılanacağının detayını işaretlemelisiniz. Almanya Konsolosluğu ülkesinde kalacağınız süre boyunca tüm masraflarınızı karşılayabileceğinizi ve taahhüt ettiğiniz seyahat süresi bitiminde ülkenize geri döneceğinizi belgelemenizi istemektedir. Dolayısıyla Almanya vize başvuru formunun bu maddesi oldukça önemlidir.

Almanya vize başvuru formunun 34. Ve 35. Maddesi Avrupa Birliği vatandaşı olan birinci dereceden akraba sahibi kişiler içindir. Böyle bir durumda ailenin bütünlüğü sebebi ile Almanya Konsolosluğu vize sonucunu genelde olumlu sonuçlandırmaktadır. Birinci dereceden Avrupa Birliği vatandaşı akrabanız var ise ilgili soruların cevabını mutlaka doldurmanız gerekmektedir.

Almanya vize başvuru formunun 36. Maddesinde başvuru yaptığınız Konsolosluk ve başvuru tarihinizi yazmanız gerekmektedir. Aksi takdirde Almanya vizeniz işlemde iken takibiniz zorlaşacaktır.

37. maddede ise Almanya vize başvuru sahibinin kendi imzasını atması gerekmektedir. Mutlaka ıslak imza olmalıdır. Eğer başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise Almanya vize başvuru formunda anne ve babasının imza yer almalıdır.

Almanya vize başvuru formuna ek olarak başka bir sayfada İkamet yasasının 55. Maddesi’nin 2. Fıkrası’nın 1. Bendine göre yapılan açıklama mevcuttur. Almanya vize başvuru formunu dolduran kişi bu maddeyi okumalı ve altında yer alan yer, tarih ve imza kısmını da 36. Ve 37. Maddede olduğu gibi doldurmalıdır.

Almanya vize başvuru formunu tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurmanız gerekmektedir. Türkçe doldurabileceğiniz Almanya vize başvuru formu üzerinde kesinlikle düzeltme ya da silme işlemi yapmamanız gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

    Almanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir!